Udalosti spred 31 rokov a dnešný protest

Autor: Juraj Foltín | 17.11.2020 o 12:56 | (upravené 17.11.2020 o 14:11) Karma článku: 7,65 | Prečítané:  795x

  Dnes si pripomíname výročie Nežnej revolúcie. V tento deň, 31 rokov dozadu, bojovali občania Československa za slobodnú a demokratickú krajinu.

  Zároveň sa dnes bude konať protest, ktorý sa snaží apelovať na najdôležitejšie hodnoty Nežnej revolúcie. Významná časť účastníkov protestu tieto hodnoty síce celý život popiera, no to nechcem a ani nebudem v tomto statuse riešiť.

  Zároveň nechcem a ani nebudem útočiť na skupiny obyvateľov a predstaviteľov politických strán, ktorí sa chystajú tohto protestu zúčastniť. Na túto tému je na sociálnych sieťach už množstvo názorov. Ich účasť je daná viacerými faktormi. Niektorí sa chcú pobiť a robiť bordel, iní sú naozaj frustrovaní a stratili prácu, ďalší z toho vytĺkajú politické body. Treba zároveň narovinu priznať, že spoločnosť je, aj vďaka súčasnej vláde a premiérovi, silno polarizovaná a takýto protest sa dal čakať. Avšak, ľudí, ktorí budú na jednom námestí stáť bok po boku s fašistami, nepovažujem za demokraticky zmýšľajúcich a schopných priniesť Slovensku adekvátnu alternatívu k súčasnej vláde.

  Čo mi však prekáža a na čo chcem zareagovať je mylná a nepresná predstava organizátorov a účastníkov protestu o demokracii a slobode. Demokracia a sloboda totižto neznamená to isté ako anarchia, bezvládie a porušovanie zákonov. A v dnešnej bezprecedentnej situácii, v akej sa nachádza nielen naša krajina, ale celý svet, to platí dvojnásobne.

  Demokracia je o zodpovednosti a dodržiavaní pravidiel právneho štátu. Myslím si, že súčasnej náročnej situácii nijak nepomôže, keď sa na jedno námestie nahrnú tisícky ľudí z celého Slovenska. V dobe, keď nám zomiera množstvo ľudí na rýchlošíriaci sa vírus je takéto správanie maximálne nezodpovedné a tým pádom aj popierajúce samotný princíp demokracie. Toto správanie zároveň ohrozuje celú spoločnosť a aj zdravie nás ostatných, ktorí sa protestu neplánujeme zúčastniť.

  Je dôležité si uvedomiť, že tento protest vôbec nepomôže k uvoľňovaniu opatrení. Pomôže len k zvýšeniu rizika nákazy a napätia v spoločnosti. Vláda neodstúpi a aj keby odstúpila, tak sa situácia výrazne nezlepší. Po celej Európe majú ľudia podobné problémy ako my. Všade strácajú prácu. Všade sú obmedzené ľudské práva. Nikomu sa to nepáči a všetci chceme, aby to čím skôr skončilo. Protest takéhoto formátu tento zložitý a deprimujúci stav neukončí, naopak, môže ho len predĺžiť.

  V maximálnej možnej miere podporujem slobodu prejavu a právo na zhromažďovanie sa. No myslím si, že protest, ktorý sa dnes očakáva a ktorý je vyjadrením frustrácie, hnevu, strachu a nespokojnosti u časti spoločnosti, by bol efektívnejší, zodpovednejší a bezpečnejší v čase, keď by bol vírus našimi spoločnými silami a silou našej zomknutej spoločnosti konečne porazený. V čase, keď by bola naša krajina naspäť v normálnom režime.

  Tiež patrím k tým, ktorí nesúhlasia s mnohými krokmi premiéra. Tiež mi vadí slabá podpora zo strany štátu. Sám som stratil celý príjem. Z môjho pohľadu však nemá dnešný protest nič spoločné s bojom za demokraciu. Nemá nič spoločné so zodpovedným uvažovaním. Tento protest môže našej spoločnosti len uškodiť a nesúhlasím s tým, aby bol spájaný s hodnotami 17. novembra 1989.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. V Británii buď porušil pravidlá, alebo zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.


Už ste čítali?